Masz pytania?
  • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
  • Logowanie
    Przypomnij hasło
  • Rejestracja

Niechciani goście czyli naturalny sposób na mrówki i komary

Ocena (0 / 5,00)
Niechciani goście
 
Pierwsza niezapowiedziana wizyta miała miejsce parę tygodni temu w kuchni. Małe mrówki znalazły się nieoczekiwanie w szafce z produktami spożywczymi. Podążały oznaczonymi przez siebie szlakami i kierowały się dokładnie do jedzenia. Chcieliśmy jak najszybciej się pozbyć się gości jednak nie chcieliśmy używać do tego celu syntetycznych środków owadobójczych, zwłaszcza, że preparat miał być używany na półkach gdzie przechowujemy jedzenie. Korzystając z bogatej literatury aromaterapeutycznej zdecydowaliśmy się na olejki eteryczne.
 
Mrówki
 
Przystąpiliśmy do działania. Ile mieliśmy szafek w kuchni tyle przygotowaliśmy listków z papierowego ręcznika złożonych w kostkę (mogą też być waciki kosmetyczne), posłużyły jako "gąbka" dla olejków eterycznych. 
 
Każdy listek nasączyliśmy olejkami w następującej proporcji:
 trawy cytrynowej 15 kropli,
 lawendowym 10 kropli,
 tymiankowym 10 kropli.
 
Waciki umieściliśmy w szafkach, na noc. Czynność powtarzaliśmy przez kilka dni. Dodatkowo zniechęcaliśmy mrówki skrapiając tymi samymi olejkami trasy po których poruszały się. Zazwyczaj dozowaliśmy kilka kropli każdego olejku na jedną trasę.
 
W ciągu paru dni mrówki zniknęły, jak do tej pory nie pojawiły się. Niestety w szafkach pozostał dość intensywny zapach olejków a pozostawione w szafce produkty np. kawa nabrały lawendowo-cytrynowo-tymiankowego aromatu :(. Polak mądry po szkodzie. W przyszłości przed użyciem olejków wszystkie produkty spożywcze wyjmiemy z szafek i na czas stosowania olejków umieścimy w zamkniętych pojemnikach. 
 
Komary
 
Gdy tylko wyprowadziły się mrówki nadleciały komary :) Zresztą tego roku komarów jest szczególnie dużo. Tutaj postanowiliśmy przygotować spray na bazie wody i alkoholu (rozpuszcza olejki, konserwuje preparat i odparowuje po aplikacji). Ze względu na fakt, że olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie aby wprowadzić je do roztworu wodnego użyliśmy bio solubilizator znajdziesz go  w naszej ofercie.
 
Spray odstraszający komary
 
składniki
%
ilość
bio solubilizator
 
22 g
woda
 
106 g
alkohol etylowy (spirytus 96%)
70 g
olejek tymiankowy
16 kropli
olejek trawy cytrynowej
32 krople
olejek lawendowy ekologiczny
 16 kropli
olejek mięty pieprzowej
16 kropli
  butelka PET 200 ml
Przygotowanie spray jest bardzo proste. Najpierw połączyliśmy olejki eteryczne z bio solubilizatorem, następnie dodaliśmy wodę i alkohol. Roztwór odstawiliśmyy na kilka minut aby się ustabilizował a następnie przelaliśmy do butelki PET 200 ml z atomizerem. Płyn w butelce powinien być klarowny i mieć miodowy kolor. 
 
Spray stosujemy każdorazowo przed wyjściem na spotkanie z komarami. Uwaga! olejki eteryczne ulatniają się, należy więc co pewien czas ponownie spryskać się sprayem.
 
Artykuł opublikowany poniedziałek, 27 maj 2013.
Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj